Kar VoleyboluManşet

VİDEO HABER: Bu köyde 30 yıldır kar voleybol oynanıyor

Yaşlılar ve gençler, yaklaşık 2.100 metre yükseklikteki küçük Yenice köyünde yaklaşık 30 yıldır Kar Voleybolu oynuyor. Bu gelenek, kış mevsimi boyunca her hafta sonu farklı yaşlardaki insanları bir araya getiriyor.

Karadeniz Bölgesinde Gümüşhane’ye yaklaşık 43 km uzaklıktaki Yenice sakinleri, amatör bir spor olarak Kar Voleybolu oynamanın bir nevi öncüleri oldular. Yenice sakinleri, neredeyse her hafta sonu bir metreden fazla karı temizleyerek kendilerine yer açmak için çalışıyorlar. Genç yaşlı köylüler bu geleneği sürdürmek istiyor ve diğer bölgelerden ekiplerin gelip oyunu oynamasını umuyor.

Yenice sakini Erdem Durdu, “Bu gelenek yaklaşık 30 yıldır sürüyor” dedi. “Genellikle kış aylarında oynarız.” Mahalle sakinleri, sabahın erken saatlerinde karı temizlemeye başladıklarında sahaya yer açtıklarını, 1 m’lik bir mesafeyi genci yaşlısı en sevdikleri oyunu oynayabilmeleri için açtıklarını gururla belirtiyorlar.

62 yaşındaki Şinasi Durdu, “Gençlerimizin bu geleneği geleceğe taşımasını istiyoruz ve köy dışında yaşayan gençlerimizi hafta sonu gelip burada yaşayanlarla oynamaya davet ediyoruz” dedi.

Köy yaklaşık 2.100 m yükseklikte olduğu için Yenice’ye çok sık kar yağar, hatta 150 cm’ye kadar. “Çocukluğumuzdan beri karda oynanan voleybolu izliyoruz. Büyüdükçe kendimiz oynamaya başladık. Gümüşhane’den köylülerimizin gelişi güzel bir olaydır. Ekipmanımız olmadığı için kendimiz yapıyoruz ve oyunu elimizden geldiğince 70 kişiye kadar oynuyoruz. Bu geleneği sürdüreceğiz. Oynamak isteyen varsa gelip bizimle burada oynamaya davet ediyoruz” dedi.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu