Genel Haberler

VİDEO HABER: Voleybolda Kayarak Hücum

Kayarak hücum yüksek verimli bir saldırı etkinliğidir. Pasör çaprazı kayarak hücum yapan oyuncu ile birlikte hareket etmelidir ve hücumun nereden  geleceğini belirlemeye çalışmalıdır. Smaçörün saldırı noktasında birkaç seçeneği vardır. Çizgiye inebilirler ve sahada geniş bir hücum alanına sahip olurlar. Çaprazdan sahaya girmek avantajlıdır çünkü savunmanın akışına aykırıdır. Sık sık pasöre doğru hareket eder.

Hem pasör hem de smaçör zorluklar olduğundan kayarak hücumu geliştirmek biraz çaba gerektirecektir. Aşağıdaki videoda, Iowa Üniversitesi Baş Koçu Bond Shymansky, Kayarak Hücum’un temel öğretim noktalarını göstermek için harika bir anlatım gösteriyor.

Koç Shymansky, Kayarak Hücumunuzu geliştirmek için temel öğretim noktalarını açıklıyor. Öncelikle vurucu seti doğru şekilde tahmin etmelidir. Bunun anlamı kalça fileye paralel pozisyon almalı ve dönmelidir. Top pasöre geçtikten sonra vurucu sabırlı olmalıdır. Önemli nokta beklemek ve takip etmektir.

Vurucunun dışarıya doğru kayarken önündeki topu görebilmesi gereklidir. Bunu son iki adımın ayarlanması ve topa vurulmasını takip eder. En büyük hata erken gelmek ve topu beklemek zorunda kalmaktır. Vurucunun hücumu gerçekleştirememesini istemezsiniz.

Koç, Kayarak Hücum yapacak oyuncunun işe kenar çizgisine bakmasını sağlayarak başlar ve topu alan dışına fırlatır. Bunu zamanlamayı geliştirmek ve top ile buluşmak için yapar. Vurucunun tereddüt etmeden topu kovalamasını ister. Bu eğitimde vurucuya farklı toplar verilir böylece vurucu son iki adımını ayarlayabilir.

Koç daha sonra geriye ve yana doğru hareket eder. Vurucu kaçasını döndürür, yüzünü koça döndürür ve fileye paralel konuma gelir. Daha sonra koç topu pasöre atar set Kayarak Hücum yapan oyuncunun alanının dışına ayarlanır. Yine kayarak hücumcunun vurgusu kalçaları döndürmek ve daha sonra tereddüt etmeden topu kovalamaktır.

https://volleyballtoolbox.net/systems/slide-hitting?utm_source=twitter&utm_medium=200622

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu