Genel Haberler

Direnç Bant Egzersizleri

Direnç bandı egzersizleri voleybolcular için harika egzersizlerdir. Bunlar güvenlidir ve eğitim programınıza dahil edilmesi çok kolaydır. Ağırlık odası gerekmez

Reid Hall’un altındaki video kliplerde, voleybola özgü kuvvet ve kondisyon antrenörü, voleybolcuların performansını artıracak üç basit, etkili ve güvenli direnç bandı egzersizini gösteriyor. Bu egzersizler günlük egzersizlerinize ve / veya sezon dışı antrenman programınıza kolayca dahil edilebilir.

İlk direnç bandı egzersizine Bantlı Yüz Çekme denir. Bu egzersiz, üst sırt ve omzun arkasındaki güçlenmeye odaklanır. Bantlı Yüz Çekme, omuz bıçağının hareketliliğini geliştirmek için de harikadır.

Egzersiz, farklı sporculara ve güç seviyelerine kolayca uyarlanabilir. Daha az direnç için bağlantı noktasına yaklaşın. Daha fazla direnç için sadece uzaklaşın. Farklı renk bantları değişen direnç derecelerini temsil ettiği için bantları da değiştirebilirsiniz.

Çekme yaparken, sporcunun avuç içleri yere bakmalıdır. Bant gözlere doğru çekilmelidir. Omuz bıçakları aşağı ve birbirine doğru çekilmelidir. Omuz bıçakları bir araya getirilmiş olarak bir saniye duraklayın. Bandı geri çekerken dirsekler omuzlardan biraz daha yukarıda olmalıdır. Sporcu, bandı geri çekerken karın kaslarını ve kalça kaslarını kasılmış halde tutmaya odaklanmalıdır.

Sonraki iki egzersiz, voleybol oyuncularının iyi bir savunma duruşunu sürdürmelerine ve güçlü bir ilk adım geliştirmelerine yardımcı olarak sahanın büyük bir bölümünü etkili bir şekilde kaplamalarına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Her iki egzersiz de birbirine kenetlenmiş ve bir direğe tutturulmuş iki yeşil (yüksek dirençli) bant kullanır.

İki numaralı direnç bandı egzersizi Bantlı Dönüş ve Sprint. Atlet, bandı belinin etrafına ve direkle öne doğru saracaktır (direnç bandının yan tarafına tutturulmuşsa işaret edin). Sporcu voleybol duruşu ile başlayacaktır. Atlet, dizleri bükülmüş, elleri vücudun önünde ve omuzları dizlerin önünde olacak şekilde, direğe en yakın olan ayağından kalkarak ileriye doğru hızlanacaktır.

Üçüncü direnç bandı egzersizi Banded Lateral Drive Step’dir. Kurulum, önceki alıştırma ile aynıdır. Atlet, iyi bir voleybol duruşu korurken, direğe yakın olan bacaktan kalkacak ve yana doğru hareket edecektir.

Resistance Band Exercises for Volleyball Players: Safe, Simple, Effective (volleyballtoolbox.net)

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu