Genel Haberler

Aferin sana Arda Bengü: ABD Kongre Kütüphanesi’ne Dev Bağış

‘Kütüphanelerde Yer Açın’ parolası ile memleketin en uzak en ücra yerlerine kadar giden Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi, dünyaya açılamaya devam ediyor.
Bu muhteşem eser, bir kez daha Amerika Kıtasında…
Türk Voleybolunun yaşayan efsanelerinden Kenan Bengü’nün evladı Arda Bengü, babası adına yaptığı bağışla ‘Voleybolun Unutulmazları Ansiklopedisi’ artık Amerika Birleşik Devletleri’nde Library of Congress’teki yerini aldı.

L I B R A R Y of C O N G R E S S ‘te (Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi)
ABD’nin ulusal kütüphanesidir, Washington DC’de üç farklı binada yer alır. 1800 yılında ABD Kongresi tarafından oluşturuldu. 1812 savaşında tamamen harap oldu ve tüm kitap koleksiyonunu kaybetti. Savaştan hemen sonra, 1815 yılında, Thomas Jefferson kütüphanesinden yer alan tüm kitapları bu kütüphaneye bağışladı. Amerikan İç Savaşı’ndan sonra gerek kapasite, gerek de bina bağlamında giderek genişledi.
Thomas Jefferson Binası; kütüphanenin en eski ve ana binasıdır. John Adams Binası, 1938 yılında ana binaya destek amacıyla inşa edilmiştir ve James Madison Anıt Binası ise 1980’de kütüphanenin yeni müdürlük binası olarak açılmıştır.
Koleksiyonunda 470 dilde, 170 milyondan fazla kataloglanmış esere sahiptir. Yıllık 1,9 milyon ziyaretçisi vardır, 3149 personel çalışmaktadır ve yaklaşık 696.112 milyon dolarlık dev bir bütçesi vardır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu