Köşe YazarlarıManşet

Erkek Voleybolu ‘Biz de buradayız’ mesajı verdi

Merhaba sevgili voleybol severler,

Filenin Efeleri FIVB Dünya Şampiyonası son 16 turunda ABD karşısında 3-2 yenilmesi sonucu turnuvaya veda etti. 1998 yılından sonra bu turnuvada ilk kez yer alan ve başarılı bir turnuva geçiren Efeler, şampiyonayı ilk 10’da bitirecekler. Bu da bugün kadar Dünya Şampiyonalarında elde ettiğimiz en iyi derece olacak.

FIVB Dünya Şampiyonası E grubunda yer alan Milliler, Grup’taki ilk maçında Çin’i 3-0 yendi. Turnuvaya moralli başlayan Filenin Efeleri, ikinci maçında güçlü rakibi İtalya karşısında 3-0 kaybetti. Gruptan çıkma hayallerini son maça saklayan Efeler, son maçında Kanada’yı 3-0 yenerek E Grubu’nu ikinci sırada tamamladı ve adını son 16 turuna yazdırdı. Bu sonuçla birlikte Millilerimiz, Paris 2024 Olimpiyat Oyunları elemesine katılma hakkı kazandı.

Grubu 2.sırada tamamladıktan sonra, son 16 turunda rakibimiz güçlü ve tecrübeli ABD oldu.  Hepimizin bildiği üzere ABD voleybol konusunda ekol bir ülke. Hem kadın hem erkeklerde dünyanın en iyi voleybolcularını yetiştiriyor. Yani maç oynanmadan kağıt üstündeki favori belliydi.

Maça baktığımızda ise baskılı başlayan Amerika tarafı oldu. Amerikalı sporcular daha etkili hücumları ve hırsıyla ilk seti 25-21 kazanmasını bildi. Millilerimiz karşılıklı sayı bulsalar da set sonunda fark kapanamadı. İkinci set de herkesin beklediği gibi ABD üstünlüğüyle başladı.  İlk setin verdiği güven ve Efelerin üst üste yaptığı hatalar sonucu ikinci seti de ABD 25-17’lik skorla kazanmasını bildi.
Maçın kırılma seti ise üçüncü set oldu. Amerika Birleşik Devletleri sete büyük bir özgüvenle çıksa da Efeler bu setle adeta can suyunu buldu. İyi bir seri yakalayan Milli takımımız, üçüncü seti muhteşem bir takım oyunu ve hırs ile 25-22 kazanarak setlerde durumu 2-1’e getirdi.
Üçüncü setin pozitif oyunu ve mental üstünlüğü dördüncü sette de kendini gösterdi. Sete iyi bir oyun planı ve sağlam savunmayla çıkan Efeler 25-19’luk skorla seti kazandı ve durum 2-2’ye geldi.
Kazananı belirleyen karar setinde ise Efeler yine sete çok iyi başladı. Farkın açılmasına izin vermediler. Gerekli yerlerde alınan molalar ve challengelarla oyunda kalmayı başardılar. Oyunun son bölümüne kadar direnseler de maalesef o mental kırılma yine yaşandı ve seti 15-12, maçı 3-2 kaybederek turnuvaya veda ettik.
.
Bu maç, Türk Voleybolu açısından gerçekten bir kırılma noktası oldu diyebiliriz. Kimsenin beklemediği anda Efeler Dünya devi karşısında bir geri dönüşe imza attılar ve dünya voleyboluna ‘’ biz de buradayız’’ mesajını verdiler. Her seferinde kıl payı kaçan galibiyetler aslında gelecekte ne kadar iyi olacağımızın göstergesi diyebiliriz. Ne güç olarak ne de yetenek olarak Dünya devlerinden eksiğimiz var. Tek eksik nokta o mental güce erişememiş olmamız. Hala en kritik noktada o kırılma eşiğini aşamıyoruz.

Ancak sonuç ne olursa olsun Efeler bizi çok gururlandırdı. Gelecekte ne olur bilinmez ancak bugünden daha parlak olacağımızın sinyallerini alıyoruz.
Bir sonraki yazıda görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu