Avrupa

Voleybol Aşığı 4 ülke EuroVolley’e ev sahipliği yapacak

Belçika, İtalya, Estonya ve Almanya, 2023 Kadınlar CEV EuroVolley’e ev sahipliği yapacak! Voleybol aşığı olan bu dört ülke, Avrupa’nın en iyi 24 takımının yer aldığı kadın milli takımlarının etkinlik için güçlerini birleştirecek!

Sonuçta EuroVolley kupası, Belçika, İtalya, Estonya ve Almanya’nın ortaklaşa düzenlediği yarışmanın şampiyonu tarafından kaldırılacak.

Bu, EuroVolley’in 2019’da düzenlenen devrim niteliğindeki organizasyondan bu yana dört ülkede üçüncü kez gerçekleştirilecek. Aynı zamanda, bu kadar çok ülkenin Avrupa’nın en büyüğü olmak için mücadele ettiği ve 24 takımın yer aldığı ilk etkinlik olacak.

Belçika, 1987 ve 2007’de tek başına ve 2015’te Hollanda ile ortaklaşa kadınlar Avrupa şampiyonasının son aşamasına ev sahipliği yapmıştı. Kadın milli takımları, nam-ı diğer ‘Sarı Kaplanlar’, özellikle 2013’te tarihi bir EuroVolley bronz madalyası aldıklarından bu yana, hesaba katılması gereken gerçek bir güç haline geldi. EuroVolley 2023 Kadınlar etkinliği, Belçika’nın voleybol profilini daha da yükseltmeye yardımcı olacak 2019’da unutulmaz erkek Avrupa Şampiyonası’nın benzerini gerçekleştirmek için dört ülkenin katkılarını içerecek.

Son Avrupa şampiyonu ve Davide Mazzanti’nin çalıştırdığı yıldızlarla dolu İtalya, çeyrek finallere kadar kendi topraklarında mücadele etme ayrıcalığına sahip olacak. Çünkü hem yarı final hem de madalya maçları Belçika’da yapılacak. 2011’de İtalya, Sırbistan ile birlikte son kez EuroVolley Kadınlar’a ev sahipliği yapmıştı. Geleneksel olarak bir voleybol devi olan İtalya hem erkek hem kadın voleybol milli takımının da 2021’de EuroVolley altını kazanmasından bu yana gerçek bir voleybol çılgınlığı yaşadı.

Estonya, odak noktasını kadın voleyboluna kaydırabilmek için geçen yıl Tallinn’deki EuroVolley Erkekler eleme maçlarındaki eşi görülmemiş başarısından yararlanmaya çalışacak. Milli takımları EuroVolley’de sadece 2019 yılında mücadele etti. Geçen yıl, organizatörler gerçek bir voleybol partisi verdi ve Estonya 2023 yazının sonlarında ilk kez kadınlar turnuvasına ev sahipliği yaptığında taraftarlar da aynısını bekleyebilirler.

Almanya, 2023 Kadınlar CEV EuroVolley’e ev sahipliği yapacak olan ‘muhteşem dörtlü’ den birisi. Avrupa Şampiyonası, Almanya’nın 2013 yılında düzenlemek için İsviçre ile güçlerini birleştirmesinden bu yana ilk kez bu ülkeye geri dönüyor. Eski Doğu Almanya’nın 1983 ve 1987’de aldığı altın madalyaların yanı sıra, Almanya’nın ülkenin yeniden birleşmesinden bu yana en iyi sonuçları 2011 ve 2013’te arka arkaya gümüş madalyalarla geldi.

Belçika ve İtalya’da olduğu gibi hem Estonya hem de Almanya dört ön eleme grup maçlarından birisi oynanacak. Ardından şampiyona, Belçika ve İtalya’da sekizli ve çeyrek finallerle devam edecek. Son olarak da Belçika’da yarı finaller ve madalya maçları yapılacak. Turnuvada 24 takım yer alacak. Dört ev sahibi ülke, 2021 Avrupa Şampiyonası’nın ilk sekiz takımı ve 2022 yazının sonlarında yapılması planlanan EuroVolley elemelerinden galip çıkan 12 takım bu 24 takımı oluşturacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu