Genel Haberler

Aynı Kuralarla Daha Uzun Ralliler

Öncelikle belirtmek isterim ki, rallilerin çok kısa olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca servis hatalarının voleybol için kötü olduğunu da düşünmüyorum.

Kısa ralliler, inanılmaz bir beceri seviyesinin, muhteşem takım oyunu ve anlayışın bir sonucudur. Voleybolu ve daha geniş halkı rallileri kısa tutmak için tam olarak ne gerektiği konusunda eğitmek benim ilk önceliğim olacaktır.

Servis hataları; duygusal bir birikim, bir eylem ve bir duygusal salıverme ile tamamen oluşmuş durumlardır. Bir rallinin kalitesi, içerdiği temasların sayısıyla tamamen ilgisizdir. Birçok uzun ralli, zayıf becerilerin veya daha da kötüsü riskten kaçınmanın bir sonucudur.

Bununla birlikte, fikirlerimde azınlıkta olduğumu anlıyorum, bu yüzden herkesi mutlu edecek bir çözüm önereceğim.

Ralli uzunluğunu artırmanın en basit yolu, zaten var olan bir kuralı uygulamaktır. Voleybol kural kitabı, serviste topu karşılayan kimsenin topa temas ettiğinde oyuncuların doğru rotasyon sıralarında olmaları gerektiğini belirtir. Oynanan voleybolda ise  kural, servis atan oyuncu topa vurduğunda  oyuncuların doğru dönüş sıralarında olmaları gerektiğidir. Sıçrayarak serviste, bir iki saniyeye kadar bir fark olabilir ve oyuncuların amaçlanan dönüş sıralarından büyük mesafeler kat etmesine izin verilir.

Şayet oyun kurallardaki gibi yönetilseydi, değişik birkaç şey olurdu.

  1. Pasörler en az üç dönüşte fileye gidişlerini önemli ölçüde geciktirmek zorunda kalacaklardır. Bu, topu karşılayanın hedefini değiştirecek ve büyük olasılıkla topu ağdan uzaklaştıracaktır. Pasör ağdan uzaklaştıkça hücumun savunma üzerindeki avantajı azalır ve ralliler uzar.
  2. Orta oyuncular, en az bir ve muhtemelen üç dönüşte pozisyonlarına geçişlerini geciktirmek zorunda kalacaklardır. Orta oyuncunun saldırı seçeneklerini azaltmak, hücumu daha öngörülebilir hale getirecektir bu durumda ise hücumun savunmaya göre avantajı azalır ve ralliler uzar.
  3. Top karşılayan oyuncunun, en az bir dönüşte top alım konumlarında daha hassas olmaları gerekecektir ve bu oyuncuyu daha zor pozisyonlara sokma potansiyeline dönüşecektir. Topu karşılayanlar daha zor pozisyonlara gidip bunun üzerine karşılama kalitesi düştükçe hücumun defansa göre avantajı azalmakta ve ralliler uzamaktadır.
  4. Kuralın uygulanması, pasörün topa temas noktasında fileden uzaklaşmasını ve hücumu

daha öngörülebilir hale getirmesini teşvik ederse, top karşılayan oyuncunun daha az risk

alması gerekir. Servis riski azaldıkça daha az hata olur ve ralliler uzar.

Voleybol, çok büyük bir farkla dünyanın en dinamik sporudur. Hareket ve aksiyon hızı, topla inanılmaz beceri, sınırda şiddetli hareketler ve eşsiz takım oyunu ile karakterizedir. Şahsen, enerjimi oyunun olduğu gibi tanıtımına ve gerçekte neler olduğunu daha iyi anlamak için halkın eğitimine odaklardım. Ama bana rallileri kesinlikle daha uzun yapmam gerektiğini söyleseydin, böyle yapardım.

Mark Lebedew

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu