Plaj Voleybolu

 Evandro, Bruno İçin Kazanmak İstiyor

Evandro Goncalves’in ilk Olimpiyat deneyimi tam olarak planlandığı gibi gitmemişti. Pedro Solberg ile birlikte oynayan Brezilyalı oyuncu, memleketinde oynanan plaj voleybolu turnuvasında 2016’da Rio de Janeiro’da dokuzuncu oldu.

29 yaşındaki Evandro şimdi 2021 yazında Tokyo Oyunları’ndaki ikinci Olimpiyatını bekliyor ve Japon başkentinde altın kazanma motivasyonu kişisel başarılarına katkıda bulunmanın ötesine geçiyor.
Rio 2016 Olimpiyat şampiyonu Bruno Schmidt ile mücadele edecek olan Evandro’nun, son yıllarda uluslararası plaj voleybolunun en iyi oyuncularından biri olan ortağı için özel bir hayranlığı var. Amacı Bruno’nun spordaki övgü listesini arttırmak ve kumda arka arkaya Olimpiyat altın madalyalarını kazanan ilk kişi olmasına yardımcı olmak.
“Olimpiyat altın madalyasını kazanmak benim hayalimdir, ancak bundan daha fazlasını istediğim bir şey varsa Bruno’ya ikinci altın madalyasını kazandırabilmek,” dedi. “O harika bir oyuncu ve her zamankinden daha iyi bir insan, bu yüzden herkesten daha fazlasını hak ediyor. Onun ikinci altın madalyasını kazandığını görmek beni birincilikten daha mutlu edeceğini söyleyebilirim. ”
Sadece 14 ay birlikte oynadıktan sonra, Evandro ve Bruno, geçtiğimiz Haziran ayında Varşova’daki FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu 4 yıldızlı etkinliğinde bir birincilik de dahil olmak üzere uluslararası düzeyde iyi sonuçlar elde ettiler. Dönem içinde topladıkları dünya sıralama puanları, ülkenin eleme sürecinin sonunda iki kotaya sahip olmasıyla bir sonraki Olimpiyatlarda temsilcilerden biri olma şansını yakaladılar.
O zamana kadar, ana odak noktaları hala yeni olan ortaklıklarını geliştirmek. Ve 2015 dünya şampiyonu olan 33 yaşındaki Bruno, Rio de Janeiro’daki Leblon plajındaki eğitim oturumlarında Evandro’ya günlük koçluk deneyimini kullanarak bu süreçte aktif bir rol oynuyor.
Evandro, “Her zaman dünyanın en iyi oyuncusu olmama yardım etmek istediğini söylüyor. “Blok eğitimi alırken arkamda duruyor ve neyi yanlış yaptığımı ve nereden daha iyi olabileceğimi söylüyor. Komik çünkü zaman zaman sinir bozucu olduğunu bildiğini ve bunun için neredeyse özür dilediğini söylüyor, ancak ekibimizi daha iyi hale getirecek olursa istediği kadar sinir bozucu olabileceğini ve umursamayacağımı söylüyorum. ”
Evandro, 2011 yılından bu yana Dünya Turu’nda olan ve Andre Loyola ile 2017 FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası da dahil olmak üzere yedi altın madalya kazanan uluslararası bir deneyime sahiptir.
Ona göre Bruno, ortak liderlik sistemi olarak tanımladığı şeyde takımdaki rolünü tanıyor ve takdir ediyor.
“Benden daha deneyimli olmasına rağmen bana ekibimizde çok fazla özerklik ve özgürlük veriyor,” diye açıkladı blokör. “Karar vermem için beni çok rahat hissettiriyor, düşüncelerimi paylaşmam için beni teşvik ediyor ve çağrılarım sanki kendisininmiş gibi güveniyor. Ve yaptığı her şeyi kazanan bir adamla olmak kolay  değil. ”
Ancak Bruno ile oynamak için Evandro oyununu yeniden şekillendirmek zorunda kaldı. Blokör, yeni partnerini karşılamak için tercih ettiği sağ taraftan sola taşındı, ancak en önemli değişiklik servisini içeriyordu ve son beş sezonun her birinde Dünya Turu’nun en iyisi seçildi.
Son üç ortağında Evandro blokör görevlerini bölerdi, yani servis hattındayken sadece o oyunda savunmaya odaklanabilirdi. 1,86m boyunda Bruno ile bu sistem artık bir seçenek değil ve şimdi servis çizgisinde agresifken ekibin blok görevlerinin tamamını ele almak zorunda.
“Bruno ile oynamadan önce% 100 servise odaklanabildim,” dedi. “Onunla oyunumun değişmesi gerektiğini biliyordum, ama onunla ortak olmak gerçekten istediğim bir şeydi, bu yüzden yapmaya istekliydim. Bazı ayarlamalar yapmak zorunda kaldım ve Olimpiyat kalifikasyon sürecinin takım oluştururken başlamak üzere olduğu için çok zamanımız yoktu. Fitnessim ile farklı çalışmak zorunda kaldım, bu yüzden hala olabildiğince karşılaması zor servis kullanırken tüm maç boyunca fileye gidebilirim. Hala devam eden bir çalışma, ama daha da iyiye gidiyorum. ”

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu