Köşe Yazarları

Karşıyaka Çanakkale’yi 3-1 Yendi

Merhaba Sevgili Voleybol Aktüel Takipçileri;

Kadınlar 1. Lig A Grubu Karşıyaka – Çanakkale Belediyespor maçı Karşıyaka Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda oynandı.

Salonda yaklaşık altı yüz Karşıyaka taraftarı vardı. Maçın başından sonuna kadar taraftar, takımlarını o meşhur tezahüratla destek oldular. Karşıyaka taraftarı marka olmuş tezahüratıyla “Kaf Kaf Kaf Sin Sin Sin Kaf Sin Kaf Sin Kaf” diyerek salonu inlettiler. Karşıyaka taraftarı yedinci oyuncudur. Kazanırsa alkışlıyor, tezahüratta buluyor,  takımı yüreklendiriyor… Kaybederse, takımlarına yine de sahip çıkıyorlar.

Karşıyaka; Ayşegül Girgin, Ezgi Uludağ, Yaren IŞIK, Aleyna Temizler, Buket Yılmaz, Ece Kozdere ve (Betül Menşur  – L) altısıyla maça başladı.

Çanakkale Belediyespor; Zeynep Sude Demirel, Simay Gazi, Dilan Yaşar, Şeyma Nur Akbulut, Gülem Altay,  Ecem Vatansever (Ceren Yılmaz  – L) altısıyla maça başladı.

Maçı Karşıyaka 3-1 kazandı; 25-20 / 25-22 / 17-25- / 25-16

Karşıyaka artık klasikleşti. Evinde maç kaybetmiyor. Deplasmanda mağlup olduklarını evinde, yeniyor. Evinde oynadığının az eksiğini deplasmanda oynamış olsalardı, daha iyi bir konumda olurlardı. Bu galibiyetle, grup üçüncüsü oldular. Diğer takımların maç eksiği olması, grup üçüncülüğünü etkilemiyor.

Karşıyaka nasıl oynadı?

Bu maçı yazmadan önce, geçen haftadan bir iki cümle etmek; bu maçın galibiyetini daha anlamlı kılar. İzmir BŞB deplasmanında çok kötü oynadılar. İzmir BŞB’yi ilk devre evinde 3-1 yenmelerine rağmen, şehir değişmeksizin, saha değişince 3-1 kaybettiler. İzmir BŞB’li smaçörlerin arkaya düşürdüğü top neredeyse büyük çoğunluğu sayı olmuştu. Karşıyaka blok savunma yapamamıştı. Manşet alamamışlardı, rakibin ataklarını durdurmakta zorluk çekmişlerdi.

Şimdi bu maça gelince, adeta madalyonun öbür yüzü gibi, geçen hafta oynadıkları oyun gitti, yerine etkili ve iyi oyun geldi. Rakibe deplasmanda yenilmişsin, geçen hafta deplasmanda yenilmişsin, Puan sıralamasında bir üstteki takımla oynuyorsun.

Karşıyaka bu dezavantajlardan hiç etkilenmeden, iyi mücadele etti, iyi oynadı, rakibini de oynatmadı. Hızlı oynadılar, voleybolda rakibe üstünlük sağlamanın bir yolu da hızlı ve doğru oynamak. Arkaya düşen toplarda, kaliteli manşet alma yüzdesi çok yüksek olmasa da (Geçen haftadan daha iyiydi) pasör Ayşegül Girgin, kendine ulaşan topları iyi kullandı. Smaçörleri ve orta oyuncuları etkili bir şekilde hücuma soktu. Ezgi Uludağ’a sayı yapacak çok iyi paslar attı ve bu oyuncu köşeden çok sayı üretti. Orta oyunculardan genç milli Yaren Işık, ortadan hücum ederek, rakip savunmanın dengesini bozdu. Yaren Işık, ortadan çok sayı aldı ve blok savunması da çok iyiydi. Pasörün arkaya pas attığı durumlarda Aleyna Temizler, çok etkiliydi. Açık toplara iyi vurdu, sayı üretti. Sayı olmasa da rakibin savunma düzenini bozdu. Aleyna Temizler, geçen yılın ortalarında takıma katıldı. Geçen yıldan bu yana çok aşama kaydetti. İkinci oyuncu olarak sahaya çıkarken, maça ilk altıda başlayacak düzeyde gelişim gösterdi. Maçta da hakkını verdi. Topla buluşması, yer tutuşu ve isabetli smaç vurması bu oyuncunun genel özelliği.

Karşıyaka iyi blok savunma yaptı. Orta oyuncular, hem etkili blok savunma yaptılar hem de iyi hücum ettiler. Oyuncuları top takibini çok iyi yaptılar ve yardımlaşma ve işbirliği üst düzeydeydi.

Karşıyaka hızlı oynarsa, rakip bocalıyor. Bu takımın hızlı oynama potansiyeli var. Çünkü oyuncular genç ve hızlı oynama özelliğine sahipler. Karşıyaka’nın bir özelliği daha var. Etkili, doğru ve taktiksel servis atıyorlar. Servislerde çok az hata yapıyorlar.

Genel anlamada, takımın kazanma azmi, mücadele hırsı çok üst düzeydeydi. Geçen hafta takımın hepsi iyi değildi, bu hafta takımın hepsi iyiydi.

Bu kadar güzelliğin yanında hala düzeltemedikleri bir eksikleri var. Arkaya atılan toplara hala kesin çözüm üretilemedi. Manşet almakta yine zorlandılar. Ama tabi geçen hafta gibi değil. Arkada oynayan oyuncular beklenen manşeti almakta güçlük çektiler, alsalar da pasör bu topları toplamakta zorlandı.

Ezgi Uludağ için bir paragraf açıyorum. İkinci sezonu, daha çok genç 2001 doğumlu, yavaş yavaş gelişiyor ama emin adımlarla gelişiyor. Maçta dört numaradan çok etkili hücum etti. Topu çapraza vuruyor. Arkaya geçtiği durumlarda, iyi manşet aldı. Komple bir oyuncu, hem file önünde iyi hücum ediyor, hem de iyi manşet alıyor. Şans verildiğinde iyi oyun çıkarıyor. Oyunu çok iyi takip ediyor. Aklı ve ruhu ile oyunun içinde.

Çanakkale Belediyespor nasıl oynadı?

Maçta iyi mücadele ettiler. Savaştılar, oyuncular oyunun içinde, kazanmak için çok uğraştırlar. İyi hücum ediyorlar. Özellikle topları arkaya düşürerek, sayı ürettiler. Hızlı oynayacak kapasiteye sahip oyuncuları var. Genç milli olan oyuncular var. Hızlı oynadıkları üçüncü seti kazandılar. File önünde smaçör ve orta oyuncular etkili. Ancak, bu takım Karşıyaka gibi, geri savunmayı yapamıyor. Arkaya atılan topları çıkarmakta zorlandılar.

Servislerine ayrı bir paragraf açıyorum: Notlarım arasında 12 servis hatası yaptılar. Büyük çoğunluğu fileye takıldı. Play-of hedefleyen bir takım bu kadar servis hatası yapmamalı. Setlerinin birinin kaybedilmesinde servis hatalarının büyük etkisi oldu. Servis kaybetmekle, bir sayı kaybetmiyorsunuz; Bakın ne kaybediyorsunuz; sayı kaybediyorsunuz, moral kaybediyorsunuz, rakibe oyun üstünlüğü veriyorsunuz, oyun lehinize iken oyun sizin adınıza soğuyor, takımın ritmi bozuluyor.

Her iki takımda iyi mücadele etti. Daha az hata yapan, daha atak ve daha hızlı oynayan takım, maçı kazandı.

Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu